aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

so I have a stupid math problem it is prime factorization and the problem is like the pic will somebody give me the answer
Compare and contrast present day American culture with the eastern Woodlands Native American culture
Consider the reaction, 2 d(g) + 3 e(g) + f(g) => 2 g(g) + h(g) when e is decreasing at 0.16 mol/ls, how quickly is g increasing? give your answer to 3 decima
How do you simplify ( 11-7)+3 using order of operations?
i dont get this help I need it by tommarow
The cost of a daily rental car is as follows: The initial fee is $39.99 for the car, and it costs $0.20 per mile. If Julie's final bill was $100.00 before taxes
On reading at An artic research station showed that the temperature was -35 C. What is this temperature in degrees Fahrenheit?
Which form of government places the power in the hands of the people? A. Democracy B. Republic C. Constitutional Government
A clock can make 1 full rotation with its hand in 1 minute. How many rotations would it make in 1 hour?
Which of these words has a neutral connotation? A.elaborate b. engaging c. multilevel d. Suspenseful