rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

2.) Ms. Baker is out today. When she returns she hopes to see 100% of her 70 students to have completed and turned their work assigned by the sub. How many stud
ASAP I need help please please Help help help
During World War I, the Germans sent a telegram to Mexico asking them to join in fighting against the United States. In return for Mexico's participation, the v
Why did the Freedmen’s Bureau face resistance in the South?
Explain the relationships among the locations of volcanoes, earthquake epicenters and mountain ranges,​
Jesse uses 10 beads to decorate each picture frame. In all, Jesse used 40 beads. How many picture frames did Jesse make? A 4 frames B 50 frames C 400 frames
Please help? I don’t understand I’ll give points
Is it machines or dogs that are often more reliable than dogs/ machines in scent detection activities
i bought a box of chips worth $12.98, there are 30 bags of chips in the box. How much is 1 bag of chips worth ? please help
Weegee wants to laugh. Somebody text funny meme