bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

a store sells boxes of juice in equal size packs. Garth bought 18 boxes, Rico bought 36 boxes, and Mai bought 45 boxes. what is the greatest number of boxes in
thanks that really helped me for y homework
Which of the following describes the Radical Republicans' plan for Reconstruction in the South?
Which of the following about carbon sinks is not true? a. They emit more carbon than they take in. b. They take in more carbon they emit. c. They store carbo
Which of the following is an abiotic factor in an ecosystem? plants animals sunlight grass
Solve this inequality D/-3 < (underlined) -6
how does respecting others feelings influence communication
What does the green light in the great gastby?
David Ricardo's Iron Law of Wages led people to eliminate charity to the poor because it held that _____.
two successful entrepreneurs in south africa and their roles in the society