dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

write each fraction as a unit fraction 12/84 13/143 23/138
If the ones digit of a number greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have. A. 2 only B. 5 only C.2 and 5 D. Neither 2 or 5
After air is taken in through the mouth or nose, it travels through the _____. bronchi, trachea, and the lungs pharynx, trachea, and then the lungs diaphragm, a
If the ones digit of a number greater than 1 is 0, what factor or factors must that number have. A. 2 only B. 5 only C.2 and 5 D. Neither 2 or 5
what is sum of 5/8 + 5/8
best example of hero inner conflict
Which would be the least helpful for supporting interpretations about the lives of late nineteenth-century immigrants?
what is the importance of prehistory
write each fraction as a unit fraction 12/84 13/143 23/138
In which sentence is the word but used as a preposition? A. We would like to visit the Grand Canyon, but our vacation time is up. B. None but the