willshanique3 willshanique3
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $56/25gallons

Respuesta :

laylaschoolemail laylaschoolemail
  • 02-11-2020

Answer:

$2.24 per gallon

Step-by-step explanation:

$56/25gallons=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Which description is least likely to be true of a totalitarian state? A. All political power is held by a single party. B. The government strictly controls all
Need help! Over 300 languages are spoken in Africa, yet most Africans are able to communicate with each other. Why?
What is the main theme of this sonnet? A. the grief for loved ones killed in war B. the futility and waste of human life in war C. the mixed feelings of victori
Which word is the preposition and which word is the object of the preposition in this sentence? Our car bounced and rattled loudly over the old bridge. A. prepo
Is little available food a characteristic of Athens, Sparta, or both?
Is a ziggurat still used today?
The sum of two consecutive integers is 37. Write an equation that models this situation and find the values of the two integers.
Find the slope of 3x-4y-7=0
Why is Roosevelt's speech so memorable? He emphasizes certain words and phrases It compared Americans to an army He used logic rather than emotion It was record
name one specific instance where science was or is being used to make decisions