Littlesquishe
Littlesquishe Littlesquishe
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $1.08 to buy 3 green marbles. If the marbles all have the same price, how much
does it cost to buy 1 marble?

Respuesta :

rsh8103 rsh8103
  • 03-11-2020

Answer:

0.36$

Step-by-step explanation:

1.03/ 3 marbles = 0.36$ per marble.

Answer Link
katvid19
katvid19 katvid19
  • 03-11-2020

one marble is 36 cents

1.08÷3=36

Answer Link

Otras preguntas

If all perpendicular lines are also intersecting lines, are all interesting lines also perpendicular lines? Explain, you'r answer.
In the late nineteenth century, what significantly increased freedoms and rights for americans?
Graph the function with the given description. A linear function h models a relationship in which the dependent variable increases 1 unit for every 5 units the
Annual fixed costs for a product are $75,000. The product itself sells for $6 and it costs $2 in variable costs to make each product. By how many units will th
which of the following Best describes the events of the boston massacre
What did the atlatl allow the Native Americans to do? A.throw spears at a faster rate B.warm food and shelters C.load weapons more quickly D.find and track
The first engagement between British troops and minutemen took place where?
The same physical quantity, such as density, can be reported using different units. Above, you found that water has a density of 1000kg/m3=1g/cm3 . Because the
Can someone help me please!!!
0.2= what doe it equal