bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

For the body to function normally, the organs and tissues must communicate to control the development of the cells and tissues. If there is a break-down in this
Karl Marx was a German industrialist. a. True b. False
Robert Morris ended up in debtors’ prison near the end of his life. a. True b. False
please give me the answer for x + 4 equals 7
Carmine paid electrician x dollars per hour for a 5-hour job plus $70 for parts,. The total charge was $320. Which equation can be used to determine how much th
Flowers that have both male and female parts are called _____ flowers. perfect imperfect hermaphrodite
Please refer to my question to answer my question. Thanks
Thanks to the increased availability of ______, American suburbs grew rapidly in the post-World War II era.
The volume of a cube shaped box is 27 cubic centimeters what is the height of the box
A FRIEND RESPONDS TO CONFLICT BY AVOIDANCE HOW SHOULD THEY APPROACH CONFLICT RESOLUTION INSTEAD ?