rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which word from the sentence helps you understand the meaning of the word interact? a. contrast b.talk c. probably d. require
20. Jenny was conducting an experiment in her science lab and had to mix several chemicals. She wrote down the first three chemicals she added, but she was then
3 times the sum of a number and 5 is the same as -6, what is the number?
Ryan has $291 in his checking account. He writes a check for $115, makes a deposit of $86, and then writes another check for $91. Find the amount left in his ac
physical consequences of drugs on the community​
6. What is the difference between a physical and a chemical property? Give an example of each.
A square has a perimeter of 52 yd. What is the length of each side?​
help me please!!! 70 points!
A number is less than 100. The number has 12 and 15 as factors. Find the number and explain how you found it.
WILL GIVE BRAINLIEST2x^\(5x + 5) Find the value of x.​