caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when Brutus says: "Into what dangers would you lead me, Cassius... that you would have me seek into myself...for that which is not in me?
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
Hello how do you solve for x a= x-b/y
in che anno e nato Cristoforo Colombo
How do you find the length of a circle in geometry?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
Did Maya Angelou's uncle kill the mom's boyfriend after finding out he raped Maya or beat him to death?
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239
The widths of two similar rectangles are 16 cm and 14 cm. What is the ratio of their perimeters? Of their areas? a. 8:7 and 64:49 b. 9:8 and 64:49 c. 8 and 81-
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?