jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Helloppppppppp pleaseeeeee !!!!!?!!????????
is an explanation that is based on the results of repeated experiments.
What is not necessary for an organism to survive? O parents O water O energy O a place to live
1/4(-64+100) how to solve this
How are Jane and Bella alike
what ratio is equivalent to 32:40
The graph shows a production possibilities curve. The curve on the graph is called the
50 POINTS!! SHOW ALL THE WORK TY (Graph as well)
D=m/v solve for v. Please help kinda urgent
Which of the following is a characteristic of the first-person point of view? A. The narrator simply narrates the details that are seen or heard in a story. B.