petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

3. If you click on the File Tab, what are the fire most frequently used commands under this tab? 1N 20 3S 45
All of the following are types of pictorial depth cues except __________. A. light and shadow B. interposition C. perpendicular perspective D. texture gradient
In a triathlon, an athlete swims 750 m in 15 minutes, cycles at an average speedof 40 km/h for 30 minutes and runs 5 km at an average speed of 3 m/s. Find hisav
he U.S. government's ability to pay for Social Security in the near future is a problem because:
If the rate of vegetable raised by 25% then how much consumer have to reduce consumption if the capacity of payment is same as previous.​
The model shown represents which of the following?
If the observed value for a density is 0.80 g/mL and the accepted value is 0.70 g/mL what is the percent error?
Your cousin intends to take up medicine but the family's income can not afford the expenses. give him some other alternatives or options​
plz answer to the best of your abilities thank yu
In the given figure, line p is parallel to line q. Which of the following describes the relationship between angles 2 and 3?