Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Anyone have the answer to this question? Thanks
Which of these is NOT a warning sign of stress? A. Being unable to concentrate B. Showing reckless behavior C. Being critical of others D. Staying worry free E.
can someone please help me?​
does anyone have any advice for breaking up with your gf because you both lost feelings and after months you have been trying to make it work. but it doesnt bec
Can you please somebody help me !!!
Name: __________________                        Date: ___________ Metaphors Worksheet (Meanings Part 2) [Animated image] A metaphor is a figure of speech that
Find the area of a circle with radius, r = 7.49m. Give your answer rounded to 2 DP.
The main goal of psychoanalysis is to explain free associationand dream analysis.Select one:TrueFalse​
Which experiment would most likely contain experimental bias?
What was the reason behind British perspective on the colonization of Egypt?