erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Alan drinks 0.55L of milk every day. How much milk does he drink in 5 days? Write your answer in milliliters.
"Did you ever wonder what would turn cities into history?" This is an important question for humanity to answer. Why?
3 customers entered a store over the course of 6 mintues. At what rate were the customers entering the store in customers per minute​
Please help me with this question
I need help please help
define projectile in your own .​
Can y’all help me with 1 & 2 please
What are some changes Arthur Miller made?
Ryan is installing new flooring in house. Ryan can install 196 square feet of flooring in 2 hours How much new flooring can Ryan install in 16 hours? Please let
Why might Carl Sandburg have placed an emphasis on politeness among the animals in the Committee of Sixty Six and in the interactions the animals have with huma