msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Translate each situation into an algerbraic equation: Aunt Bea, who bought $15 worth of makeup, spent $6 less than Helen spent.
Why understanding people and getting to know local people are difficulties when living and studying abroad.
अपूर्ण भूत कालको प्रयोग गरि पोहोर सालको लकदाउन को समयको बयान गर​
which of the following charactristics is not exhibited by the shadow of an objecta) right side up b) same color as object c ) can be formed on a screen d ) c
Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s).
If Jane work from 9 am to 5 pm what time should she take her 30 minute lunch break to get her full 8 hours in after her shift
Your paycheck is $800 every two weeks. Each month, your fixed expenses include the following: $675 for rent; $200 for utilities; $115 for insurance premiums; an
What happened between King John and Pope Innocent III?
simplify by combining terms: 3 (4x + 5) + 2
11. Sound's loudness (or volume) is measured in decisels, A True B. False