averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

help will mark as brainliest ​
I'am afraid I ......come to your party A.can B.could C.am not able D.can't
Scenario 2: You are completing an online application for a position in project management. In the application, you are asked to state your specific experience w
How does the number of coupons you use affect the amount of money you save?
A car was on sale for $18,900. You want to offer 5% less than the asking price. Write an expression that would represent your offer using (p) as the asking pri
solve the equation using inverse operations. check your solutions. in you final answer. include all your work , -x^2=-36Answer: I don't know the answer someone
she does not smoke change into tag question ​
can anyone help? Will give Brainly + 22 pts Question: It takes a boat 2 hours to travel 24 miles downstream and 4 hours to travel 32 miles upstream. What is t
Why would you want to have Word do autoformatting for links?
make six prime number using the digits 1,2,3,4,5,6,7,8,9 once each