hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

A projectile of mass 100 kg is shot from the surface of Earth by means of a very powerful cannon. If the projectile reaches a height of 65,000 m above Earth's s
What is the output of the following program segment? int x = 0; ++x; x++; ++x; x++; ++x;
What impact did the napoleonic wars have on popular culture.
which expression is equivalent to ^5 square root 13^3
How do plants store energy
which is equivalent to......... algebra II engenuity
Why maintaining a procedure guide for backup is important?
Johannes Kepler is known for which discovery in astronomy? discovering planets around other stars determining planetary laws of motion recording 20 years of
(b) dy/dx = (x - y+ 1)^2
The most common gas in the earth's atmosphere is: A. nitrogen B. oxygen C. hydrogen