shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

A business has $11,080 to spend on new laptops and tablet computers for its salespeople. The laptops cost $515 each. The tablets cost $285 each. The business wa
What were the push and pull factors for immigrants coming to each region of the english colonies (new england, the middle colonies, and the southern colonies)?
I don't know how to do this
PLEASE HELP!! The Korean War Chart: Part 1 – Complete the following chart using information from the lesson.
The table below shows 10 data values: 88 92 94 80 85 90 72 83 93 91 What is the five-number summary for these data? Minimum = 72, Q1 = 83, median = 89, Q3 = 9
Use the graph below to answer the question. What process is occurring during section "B" of the above graph? A. condensation B. melting C. freezing D. va
Which one of the following factors contributes to hypertension
Please help! though the wind pried with its stiff fingers at the very foundations, though their melancholy was terrible. The poet's word choice in these li
What is the slope of x=2y
create an exponential function that starts at 650 and increases by 12% us the form f(x) = p (1=r)^x