chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

A solution that contains a large amount of salt and a small amount of water is said to be a _______ solution. A. dilute B. concentrated C. unsaturated D. di
85% of what number equal 10.2
The smallest unit of an element that has all of the properties of the element is a/an A. atom. B. neutron. C. cell. D. molecule.
Hydrogen gas is a(n): atom of hydrogen, molecule of hydrogen, OR different element from hydrogen?
Which causes strep throat, anthrax, and tetanus? fungi viruses bacteria protists
The gas tank of your car is 40% full. There are 8 gallons of gas in the tank. What is the capacity of the gas tank?
Which words in the sentence are the adverb clause? After we collected signatures, the committee presented the petition to the chairperson. a. to the chairperso
María _____ (ir) a ir también. Fill in the sentence with the correct form of the verb in parentheses.
What are some characteristics of a good math explanation
The sum of two consecutive negative integers is -143. What is the number closest to zero?