mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

A student places four identical cells into four different liquids. Over time which cell will look the smallest WXY or Z
What does the author feel Savita may not yet have known?​
how do you solve the conflict if it arises between two friends in your class .present your views in 6 points?​
The frictional force exerted by the road on the body is
please urgent please beg
A2. Find y' and y" for y^2 = x^2+ sinxy
the length of a rectangular yard is 4 feet more than the width. the perimeter of the yard is 208 feet. write the equation that represents the perimeter of the y
what do you notice?what do you wonder?what do you think?​
I need help fast thanks
What is the solution set of {x | x 5}? 1. the empty set 2. all real numbers 3. the numbers between -5 and 5 4. all numbers less than -5 and greater than 5