samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Chromium, calcium, and potassium are near each other on the periodic table and have some common characteristics but differ in chemical reactivity. Which lists t
what is antonym of chamber? please let me know.
Draw a calendar on one sheet of paper to show each month of the year. Draw calendar so each month is given the same space what fraction of the calendar bar does
Verify that 1 + cot2 x = csc2 x is an identity.
what can be related to heat flow and movement of molten rock within the interior of the earth?
how do you simplify 42/63
Use two unit multipliers to convert 32 square millimeters to square centimeters. Will somebody thoroughly explain this to me? Thanks a million.
Caitlin has 4 3/4 pounds of clay she uses 1 1/10 pounds to make a cup and another 2pounds to make a jar how many pounds are left write an equation
Which statements correctly define factors that contributed to the decline of the Roman Empire? Choose all answers that are correct. A. Incompetent rulers placed
put the word mechanical weathering into a sentence