ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Give the graph of this function f(x), find the following (use only integers) f(3) =
Triangle ABC has vertices at A(-2,3),B(-3,-6), and C(2,-1). Is triangle ABC a right triangle? If so, which angle is the right angle? O No, the triangle has no r
who was the resident of usa in1983
Insert the correct symbol 5 _ 4
If f(x)=3x2-5 and g(x) =-2x+5, then f(3)g(3)=?
Acid rain became a major transboundary environmental issue in the late 20th century in Europe.O trueO false
all numbers that give 62.8 when truncated to 1 decimal place
Solve the following simultaneous linear equations. 4x + 2y=10 x + 2y =7
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
The function f is such that f(x) = 5 + 6x – x2 for x  3 (a) Express 5 + 6x – x2 in the form p – (x – q) 2 where p and q are constants.Using your answer to part