happyfeet239 happyfeet239
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 11 pounds of sugar for $7.
How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

cayuba538
cayuba538 cayuba538
  • 02-03-2021

Answer:

Its about 1.50$

Step-by-step explanation:

i don't know the exact amount

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP! Write 3.7... as a mixed number Let x =. 10x = 9x = x = So 3.7 is equal to?
In the "Mass in Motion" lab, a ball was rolled down a ramp to see how far it moved a cup. What did this experiment demonstrate? An object´s momentum decreases w
Muscular wave-like movement to transport food through the digestive system: a Emulsification b Mastication c Peristalsis d Regurgitation
1. Find the area of the rectangle. 6ft 12ft
4. Which represents one of the four steps for reviewing problem words?
How was the Whiskey Rebellion an effect of Alexander Hamilton’s economic policies? A. Whiskey manufactures objected to decreasing debt. B. Democratic-Republi
I need help. Can someone please help??
How do I do these? My teacher didn’t show us how.
A tablet computer is a low-cost, centrally managed computer with no internal or external attached drives for data storage. True / False.
Which of the following types of cells utilize deoxyribonucleic acid (DNA) as their genetic material but do not have their DNA encased within a nuclear envelope?