ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

can someone help me ? i need to finish this it will make my day
Find the exact circumference of a circle with the given radius 5” c=?
Which best explains how Yasir Arafat strengthened the case for Palestinian independence? He lessened anti-Israeli violence and persuaded the Israeli government
Evaluate 13 - 0.75w + 8x when w = 12 and x = 1/2
Jazz was partially a product of what social movement?
If you were to find the verse talking about being set free, which passage would you look up? John 8:36 Psalm 107:8 Genesis 3:15 Galatians 3:3
After the completion of the city walls, the people gathered in Jerusalem for seven days to hear the Law read. True False
In an investigation that uses the scientific method, which step immediately follows asking a question? O presenting the results O making observations O creating
who was the two exporers who tried to find a passage to the east by sailing around south america
does delivering the same message over and over again aid in persuasion? what is this technique and how does it work?