Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 8 tacos cost $12. What is the cost for 12 tacos?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2021

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

12 divided by 8 is 1.5 so 1.5x12 is 18

Answer Link

Otras preguntas

Fixed expenses are $147,000 per month. The company is currently selling 2,000 units per month. The marketing manager would like to introduce sales commissions a
solve for y:5(x + y) = 20 + 3x​
solve for d/3-10=-2 solve this now plz
You can recognize the process of pinocytosis when _____. Select to launch animation You can recognize the process of pinocytosis when _____. Select to launch an
Mind helping me get the independent variable, the dependent variable, and constant variable?
The point-slope form of the equation of the line that passes through (–5, –1) and (10, –7) is y plus 7 equals negative StartFraction 2 over 5 EndFraction le
how might migration lead to the spread and mixing of cultures
why is it helpful to use a linear model for a set of data?
When a 0.740-g sample of trinitrotoluene (TNT), C7H5N2O6, is burned in a bomb calorimeter, the temperature increases from 23.4 °C to 26.9 °C. The heat capacity
The geometric mean is often used in business and economics for finding average rates of​ change, average rates of​ growth, or average ratios. Given n values​ (a