amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most likely to represent the heaviest symbolic burden? a. Ambivalence about a war b. fear of flying c. superstition d. Responsibility
Suppose X is normally distributed with mean 20 and standard deviation 4, find the value x0 such that P(X ≥ x0) = 0.975.
2C2H6 + 7O2 ------> 4CO2 + 6H2OIf you are given 10 grams of C2H6 and 10 grams of O2 how many grams of H2O would you produce? Hint: find the limiting reactant
Super hard question for 50 pointswhat is 1+1=?​
Without the influence of colonialism, would African countries be as ethnically diverse as they are today?
B = { α , β , γ } Is the following statement True? B 2 ⊆ B 3
Back when black people was hanged what was the song called by Billie Holiday?
The graph shows the volume of ice cubes versus temperature in degrees Celsius. Whiclestatement is false? A. The data show a negative linear relationship. B. Vol
Can someone help with these
One difference between animal call systems and human language is that call systems tend to refer to things in the immediate environment, while human language ca