il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

which was a weakness in the economy and one of the causes of the great depression A: failure to collect income taxes B: problems with home mortgages C: too many
What equation has the solution of x=25
What is the y- int and slope of y=2
Capitalism falls under a economic system.
Which theory claims that prejudice is the result of frustration?
To construct a price index, all of the following are needed EXCEPT a. a base year. c. a market basket. b. the current inflation rate. d. the price of market
what is invisible hand-economics
Which class of hydrocarbons contains at least one carbon-carbon triple bond? Alkanes, Alkenes, Alkynes?
Which statement about the lifestyles of nobles is false? 1) They had time for leisure activities and entertainment. 2) They lived in castles with crude furnishi
The stained Gram-positive bacteria appear _____ under the microscope. blue pink green yellow