camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

Who was the first explorer to see the Mississippi?
Amy needs to write a definition of an angle. Which words will she need for a precise definition with sufficient information? Check all that apply. circle plane
the first particles to evaporate from a liquid are those
What are genes Answers: the measurable factor the expressed trait the observable characteristic the basic unit of inheritance
Verbal abuse is _______________. a. moodiness b. overreactions c. consistent negative language d. tension
during the korean war what prevented the southern part of the peninsula from falling permanently to the invading forces?
What is the image of point (2, 3) if the rotation is 180º ?
A new moon occurs when the ____ is between earth and the sun
When was the Star Spangled Banner wrote? And who wrote it? What battle was it written in?
Which of the following people did Richard Nixon face off against in the 1968 Presidential election? Robert Kennedy Hubert Humphrey Lyndon Johnson George Wallac