vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

The following are the steps of performing chest compressions on a child.
Write one of each type of sentence. declarative, interrogative, exclamatory, imperative, simple, compound, complex, using “however,” using a semicolon
what is an mouse for stranger sthing.​
7b-4=-8 how do i solve for b?
the shape of the top surface of a table is a trapezium find its area if its paralel sides are 1m and 1.2m and perpendicular distance between? ​
Emily is running a lemonade stand. She expects to make $110 for the day, but ends up making 162% of that amount. How much money did Emily make that day?
MARTÍN: ¡Hola, Berta! ¿Cómo ______ ?
Name the process that transfers carbon from plants to animals
Simplify the expression 5(2a + 3b) - 4(3a - 5b).
Write an expression for d subtracted from 100.