taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what does exposition mean
which of the following is an arrhenius base? a brønsted-lowry base? a lewis base? it is possible for a base to be of more than one type.
which energy transfer is least likely to be found in nature ? A- consumer to consumer B- producer to consumer C-host to parasite D- predator to prey
Select the pronoun that completes the sentence. Don't include me in your excuse. _having to clarify things after you botched them up is enough trouble for me a
4. In the Old West, settlers made tents out of a piece of cloth thrown over a clothesline and then secured to the ground with stakes forming an isosceles tria
what is spata goverments like
Given the equation 1/4(2)^x find the average rate of change between f(2) and f(5)
how many seconds in a day
how many seconds in an hour
Solve this k/3+4-2k=-9k