nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Jane, a researcher, is reducing the data she collected on her research topic "The ease of handling children at home while working." She places portions of the r
How to convert chlorophenylamine to bromochlorobenzene
What term describes parts of the body that are made from different kinds of cell
i need help pls ill mark brainliest​
Answer correctly thanks a lot.
From a cylinder of height of 24cm and base diameter 14cm, a cone having equal radius and height is hollowed out. Find the volume of the remaining solid of the c
what is the solution to -3x=9?​
If the dolphin dives 100 feet below the surface of the ocean, what is its new elevation?
(a^2-b)^3 Evaluate the expression if a = -2 and b = 5. A) -729 B) -27 C) -1 D) 1
A parachutist of mass 56.0 kg jumps out of a balloon at a height of 1400 m and lands on the ground with a speed of 5.60 m/s. How much energy was lost to air fri