salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would provide the most energy in an ecosystem? A. Omnivore B. Carnivore C. Producers D. Herbivores
Please help mee.............................
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINIEST
Help me please (10 points )
An auto-parts store offers a fuel additive that claims to increase a vehicle’s gas mileage. The additive is poured into a vehicle’s gasoline tank after the tank
Alan is building a fence around his fish pond. The fish pond is in the shape of a rectangle with a length of 60 feet and a width of 40 feet. It took alan 16 hou
$2,300 invested at 7.5% for 10 years. In simple interest
Solve 1/4 ÷ 7 = ___.
Solve 1/4 ÷ 7 = ___.
Which iWhich expressions are equivalent to 7x – 14? Check all that apply. 14 – 7x x – 2 –(14 – 7x) 7(x – 2) 3x – 14 + 4x 2x – 10 + 5x + 4s equivalent to One-fou