mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WITH THIS QUESTION what important connections can you make between civic responsibility and possible career paths?​
CALC 1: Spud's mom is going to make him a round birthday cake, and has asked for your help. Spud is a bit weird, and has already announced that when he slices t
el viaje fue maravilloso pero perdimos todas maletas
A. Stine Co. previously wrote off a $200 bad debt from Thorn Co. using the direct write-off method. On October 1, Stine unexpectedly receives a check in the amo
How does Etymology provide a deeper meaning of the words we use each day, and maybe our American English language, which we might take for granted and not truly
Spud's mom is going to make him a round birthday cake, and has asked for your help. Spud is a bit weird, and has already announced that when he slices the cake,
Please answer ASAP. The question is down below
Please Show WorkNeed Help​
The US Department of Health and Human Services wants to know whether the healthcare system is achieving its goals in Virginia. Much information about healthcare
who is the president of liberia ​