natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Placker Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. The company based its predetermi
Why is individual values do not constitute statistics
A line has an x-intercept of 3 and a y-intercept of 2. Determine the slope of a line parallel to this line.
PLS help 100 points will give brainliest
Why doesn’t curleys wife like talking to her husband ?
what is the measure of
so there's this cone stuff and i needa know
QUESTIONS 22 Brakes that automatically stop a trailer if it breaks away from the towing vehicle are required on all trailers weighing A: 3,000 pounds or more B:
compare Loyce reaction to the body to everyone else? ​
I arranged my books so that I had the same number of books on each of my 4 shelves. If each shelf has 16 books on it, how many books do I have in all? *