Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

if Maya drove 30 laps in six minutes how many laps did she drive in one minute
explain why 15 + 1/2n is an algebraic expression ​
What was one restriction placed on free African Americans
What is the surface area and Volume?
Pls help quick thank u
International data show a positive correlation between income per person and the health of the population. True or False: Individuals with higher incomes have
You want to add lace around the outside of your circular kitchen table cloth. If the diameter of the table cloth is 16 cm, then which of the following measureme
Consider the sample space given below. A die is a cube with six sides on which each side contains one to six dots. Suppose a blue die and a gray die are rolled
What did they do for irrigation? a. They made canals & ditches b. They made roads & ditches c. They made roads & canals d. They made rivers & va
Read the passage from When Birds Get the Flu and Cows Go Mad by John DiConsiglio. Hughes and other investigators from the FDA began tracking the cow's parts thr