medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

The function [tex]f(x)=3x^3+x^2+2x[/tex] rises as x grows very large. A. True B. False
PLS ANSWER QUICK!!! Which of the following does NOT describe the purpose and practice of selling stocks? Companies often raise money for operations or partic
Andrew will use the _____ picture option to add a new image. ??
Katrina earns $9.25 per hour plus a 12% commission on any sales she makes. In one day, she worked for 11 hours, and she made $385 in sales. About how much money
Anna needs 6 pints of milk to make yogurt. How many cups of milk does Anna need?
is the following an example of a hyperbole? "Heart falling to the floor if we lose another person"
Sara and Austin look more like their mother than their father, why?
When there is an imbalance in a body system, and the body cannot maintain homeostasis, how might other systems respond? please help ;(
The first step in creating an argumentative essay is
Based on the financial information and henry’s Preferred lifestyle what do you recommend for Henry - should he rent the apartment or buy the house? Explain your