davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 41+ )
Otras preguntas
Simalirities between procedural text and nonprocedural text
She saw my father on the way. (change this into yes no question)
How do I have sexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Provide latest Supreme Court Report Annotated (SCRA) regarding crimes against property and present the facts of the case, the arguments and opinion of the jud
Take a map of India. Note the scale used There . Using a Ruler measure the map distance between Ranchi and Patna . Calculate the actual distance between them.
Cayden has several screws on a scale, and the scale reads 80.955 g. Cayden adds 111 more screws, and the scale reads 84.81 g.What is the mass of the last screw
Solve the following equation algebraically: 4 x squared = 100 a. Plus-or-minus 0.2 b. Plus-or-minus 5 c. Plus-or-minus 12.5 d. Plus-or-minus 10
write a diary entry on Rajgir hills of bihar (words limit 100to120words)
Who is the chief minister of Assam?
Na is a cation, anion, or none? 1) cation 2) anion 3) none