sofiaapaliza18 sofiaapaliza18
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Is a 12 oz. bag of takis chips for $3.40 better than a 3 oz. bag of takis chips for $0.75 ??

Respuesta :

akaibracy akaibracy
  • 01-06-2021

Answer:

Yes, it is better.

Step-by-step explanation:

3 oz. = $0.75

multiply each by 4

12 oz. = $3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-06-2021

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

(4) 3oz bags are 12 ounces

0.75 * 4 = $3.00

So the 12 oz bag is not a good buy.

Answer Link

Otras preguntas

3. Identify the adjective phrase in the sentence. What sort of food do crickets usually eat? (Points : 2) usually eat do crickets of
why are quebec and ontario known as canadas economic heart
how can you tell the difference between additive comparison and multiplication comparison
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
Susan invests twice as much money at 7.5% as she does at 6%. If her total interest after a year is $840 how much does she have invested at each rate?
How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
by hw much is the difference of 604 and 406.64 less than thier sum ?
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
How do you write 1.075 in 2 other forms?