youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE TELL ME HOW TO SAY HI IN 10 DIFFERENT LANGUAGES
Who was the leader of the Southern colony Plz help me
2.8 repeating as a fraction
Read the paragraph. The tiny solar body that shares its name with a beloved Disney character, as well as being a part of our planetary vocabulary for over se
After a break, always review your work to
what were the benefits of the middle passage
When is mitosis complete? A. When two nuclei have formed B. When spindle fibers form C. When chromatids are produced D. When organelles are produced
Every wednesday carla runs 2.5 miles how many feet did she run?
what is 9/25 as an equivalent fraction and as a percent
what type of rock breaks apart in flat, planar sections