Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Some people prefer interval training because      A. the intensity of the exercise doesn't increase, only the time does.B. they can exercise at a steady, but sl
Calculate how much work you need to move the 130 N trunk to a ledge 2 m above.
Which is better salary offer$550per 40-hour week or $13.00 per hour for 40 hours
how do you write 2,049,000 in expanded form
What are the (3) most common elements that bond together to form organic compounds?
a cube has surface area 6534 square feet. what is the volume
Do chickens have a backbone
Tell the value of the underlined digit 9,000,009 the first 9 is underlined
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.
What's the difference between acceleration and velicity?