Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

How are the speaker of "Mother to Son" and the narrator in "Letter to His Son" different? A. Only the speaker wants her son to understand the importance of d
What was the setting for Romeo and Juliet ?
The table below shows 10 data values: 88 92 94 80 85 90 72 83 93 91 What is the five-number summary for these data? Minimum = 72, Q1 = 83, median = 89, Q3 = 9
Yo sé que mi madre me ama. correct or incorrect
Company a pays ​$24000 yearly with raises of ​$1,400 per year. company b pays $28,000 yearly with raises of ​$850 per year. which company will pay more in year​
Evaluate ƒ(x) = –x 2  + 1 for x = –3.
What practices can prevent food borne pathogens
Despite conventional thinking, __________ accounts for the bulk of promotional spending in many firms. this is especially true for firms selling consumer produc
A big cruise ship dropped anchor off the Caribbean island of Barbuda. The heavy anchor was released from a height of 545454 meters above the water's surface, an
Suppose a laboratory has a 30 g sample of polonium-210. The half-life of polonium-210 is about 138 days. How many half-lives of polonium-210 occur in 1104 days?