shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Svp il faut écrire une poésie
Roman numerals in an outline signify main ideas. true or false
What are the thin fibers of the human nervous system that send messages between different parts of the body? A. nerves B. brain C. spinal
Select all that apply. Which statements are supported by the second law of thermodynamics? The usable energy in the universe is decreasing. The usable energy
Which verb agrees with its subject? __________ you mean the famous showman? A. Does B. Doesn't C. Do D. Does not
Which of the following cities is located on the western coast of India? Calcutta Mumbai New Delhi Bangalore
Please answer the question from the attachment.
explain the cell theory and the rolls robert hooke , theodore Schwan and Matthias Schleyden played in the development of this theory
Which of the following powers of congress has had a little effect on the conduct of foreign policy over the last 50 years? A. the power to declare war B. the po
What were three immediate effect of the Great Depression?