lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP PLEASE please on number four
The Mexican War effectively ended with the capture of __________
The Mexican War effectively ended with the capture of __________
What is the structure located inside the nucleus of a cell that contains an organism’s genetic code?
which of the following does not show a line of reflection for A and A'​
How many moles of zinc oxide can be produced from 2.7 moles of oxygen
Help please on number 4
Molar mass and Gram/ Mole Conversion WHO CAN HELP ASAP
How many voting members does the house of representatives have?
Which of the following numbers on the map shows the geographic location of Vietnam A:) 2 B:) 3 C:) 4 D:) 5