batesrhonda batesrhonda
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

if oranges cost 2$ and each and you buy 27 oranges how much do u neec to spend

Respuesta :

FruitNut
FruitNut FruitNut
  • 01-09-2021

Answer:

$54 Dollars

Step-by-step explanation:

just multiply 27 by 2 and you get $54

Answer Link
maliyahclays
maliyahclays maliyahclays
  • 01-09-2021
$54. 27 (the amount of oranges) multiplied by $2 (the price) is $54.
Answer Link

Otras preguntas

-6>10-8x help plz lost A. x >2 B. x >-2 C. x <2 D. x <-2
Which of the following is an example of a force?
Which organelle is the control center of a cell?
78% of 64 is what number
Explain the policies procedures and practices for safe working with children and young people
Which statement best describes the reaction of Northerners to the Kansas-Nebraska Act?
What is the myth behind Aphrodite? What is the history of Aphrodite?
The physician changed the medication order because the infection was refractory, which means that the infection was: a. resistant to treatment. b. going into
PLEASE HELP!!!! THANK YOU SO MUCH!!! Gabriel determined that his total cost would be represented by 2.5x + 2y – 2. His sister states that the expression should
What special marks are used to show that segments are congruent? A. Angle bisector B. Midpoint C. Arcs D. Hashmarks