prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

when are we ever going to use fractions in our lives like this is dume
Which of the following is not a characteristic of a freshwater wetland? A. The ecosystem absorbs heavy rainfall to prevent flooding.B. Water flows in only one d
NO LINKS!! Please help me with this horizontal ellipse. Part 3a​
Select the correct answer.Function h is a transformation of the parent exponential function, f(x) = 2³.h(x)=-3-2Which statement is true?OA.Function h is a horiz
9x-12=5x-4 pls help
the table shows the elevation of four swimmers. Which swimmer dives down the farthest?A. Swimmer CB. Swimmer BC. Swimmer DD. Swimmer A
Select the correct answer.Function h is a transformation of the parent exponential function, f(x) = 2³.h(x)=-3-2Which statement is true?OA.Function h is a horiz
2 x 2 (: you can have the points :)
NO LINKS!! Please help me with this horizontal ellipse. Part 3a​
2^n+1 = 1/8solve each equation by solving Nthe answer is -4 but I need to solve how to do it