britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

what body of water shores was the silk road end from xian in china
You recently sold 200 shares of Apple stock to your brother. The transfer was made through a broker, and the trade occurred on the NYSE. This is an example of:
Which of the following is NOT an environmental condition you need to consider when planning an outdoor activity?
Write an expression for the amount of money (in cents) in n dollars
Nine times the sum of a number and 3 is 2
Please help me (worth 30 points)
Which is a measure of the efficiency of an investment? A. return rate B. return on investment C. efficiency coefficient
Three ways algebra is useful in everyday life
A contract provision that is exculpatory in nature and is intended to bar the contractor from receiving monetary compensation of any kind for any delays that ma
If y = -12 when x = 9, find y when x= -4.