mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Why did Spanish leaders want to push Spanish control into North America in the mid 1500s
How you can use base ten blocks to find 2.16➗3.
Which amendment allows the individual states to control the schools? (1 point)
Solve each inequality. 1. [tex] \frac{1-7n}{5} [/tex]  > 10
42 divided by 6 in repeated subtraction
estimate the sum of 279 and 217
A bar graph shows that sports books received 9 votes. If the scale is 0 to 20 by twos, where should the bar end for the sports books?
During the Age of Exploration, the vast majority of enslaved laborers were transported between which two locations
How did congress create the supreme court and the lower federal courts
what is the product of 0.4 and 0.09?