MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Which of these factors pulled immigrants to the united states
( +4)+59=70 What is the unknown number
Select the most reasonable estimated answer. 748.36 – 297.78 a. 300 b. 350 c. 400 d. 450
What is 230 in scientific notation
Which is not an example of an earth system cycle? a. seasons b. tsunamis c. food web d. day and night
Malika charges $7.20 per hour for babysitting.she babysits 4 hours each week.she spends $10 per week and puts the rest of her earnings in a saving account.after
why are many ecological phenomena difficult to study
Which of the following is a true statement about weight loss? A. You can safely lose 10 pounds of fat in one week. B. Some foods absorb calories and thereby has
name the three constitutional qualifications to be a member of the US senate???
What does the code of Hammurabi contain? A. Texts that explain hoe to cast spells B. Rules and regulations for living in society C. Information to crack encrypt