mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

how many molecules are required to produce 15.8 moles of no2
By 1300 C.E. during the Renaissance era, the production of slowly started to become streamlined. A. paper B. gold C. silk
Seventh grade A triangular prism is 40 inches long and has a triangular face with a base of 42 inches and a height of 28 inches. The other two sides of the tria
A={2,4,6,…,18,20} then n(A)=
What are the x-intercepts of this conic section? no x-intercepts (0, −3) and (0, 3) (−5, 0) and (5, 0) (−3, 0) and (3, 0)
Help me do this question :)
The product of 2 positive integers is 78. The greater integer is 1 more than twice the lesser integer. What is the greater integer?
A pool supply company sells 50-pound buckets of chlorine tablets. A customer believes that the company may be underfilling the buckets. To investigate, an inspe
awdawddwawwwwwwwwwwwwwwwd dwd awdw w ddw
What do the atmospheres of venus and mars teach us about our own atmosphere