aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

 Can someone pleaseeee help if you’re correct I’ll give u brainlist
The author uses the phrase "chief jewel" to do which of the following? A. Demonstrate the wealth these men have B. Contrast the two different characters C. Prov
Estimate 63,266 -42,657 by first rounding each number to the nearest thousand.
A gymnast performs an amazing flip! He lands on the floor and his feet put a force downwards on the floor. Newton’s Third Law reaction force is: (A)The weight
how and why did Britain develop an economy?​
What did George Washington do to keep his small army together during the early years of the American Revolution?
A triangle has sides with lengths of 7 millimeters, 16 millimeters, and 18 millimeters. Is it a right triangle?
I need help:/ List the difficulties the first four United States presidents had in developing the west.
Which of the following is a purpose of a flow line map?
Gotta go back to school today..