We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
What is the main religion of Latin america
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?
1.    How does the friction affect forward motion? Give an example. 2.    Describe two ways to change the frictional force between two solids surfaces. Change t
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
How do you work out the problem 84 divided by4
What's a good slogan for a dietitian (have dietitian in it) ?